virus 1

Весна 2020 року видалася дуже незвичайною і тривожною. Весь Світ сидів удома, рятуючись від нової вірусної інфекції COVID-19. Це нова вірусна інфекція, навколо якої ходить багато чуток і домислів, і на жаль, поки що більше запитань, ніж відповідей.

Однією з найбільш популярних тем для обговорення є шляхи зараження і передачі вірусу. Всесвітня організація охорони здоров'я розробила велику методичку з відповідями на популярні питання. Але в даній статті ми хочемо торкнутися одну з тем - коронавірус і система вентиляції приміщення.

virus 2

Через те, що весь Світ був змушений сидіти на самоізоляції, багатьох хвилює одне питання - чи передається вірус через вентиляцію і як рятуватися від спеки в період карантину?

Перш ніж розповісти про всі тонкощі даної теми, пропонуємо вам ознайомитися з рекомендаціями ВООЗ в частині використання вентиляції:

«У зонах високого ризику поширення інфекції, викликаної COVID-19, використання кондиціонерів кімнатного типу (спліт-систем) має бути виключено, оскільки вони фактично підвищують ризик інфікування, оскільки сприяють підтриманню високих концентрацій інфекційного аерозолю при блокованій природної вентиляції. Застосування різного роду очисників повітря - рециркуляторів, в тому числі з джерелом УФБІ всередині не є ефективним заходом зниження ризику поширення повітряних інфекцій, включаючи COVID-19, через недостатню продуктивність (кратності повітрообміну в приміщенні), тому перевагу слід віддавати ефективної механічної вентиляції або максимальному постійному провітрюванню.»

virus 3

З чого випливає, що ризик зараження по вентиляції все ж є! Але не варто впадати у відчай і думати, що тепер захворіють всі одразу, адже грамотна вентиляція приміщень і будинків практично виключає таку можливість.

Давайте по черзі.

Для початку розберімося, чи можна користуватися кондиціонером (спліт-системою) під час пандемії коронавірусу?

Весна підійшла до кінця, настали спекотні дні та сидіти вдома, коли на вулиці +30 дуже жарко, тому без кондиціонера складно. Що ж робити? Включати чи ні? Чи є ризик зараження при використанні?

Погодьтеся, питання актуальне та насущне!

Для відповіді на всі ці питання, варто згадати одну важливу деталь у використанні кондиціонера незалежно від епідеміологічної ситуації - регулярне технічне обслуговування: знезараження, обов'язкове очищення всіх систем кондиціонера і заміна повітряних фільтрів. Але також слід пам'ятати, що вірус любить вологе середовище, а кондиціонер підсушує повітря і не дозволяє вірусам розмножуватися, а тільки лише створює комфортну атмосферу для людини, забезпечуючи охолодження і циркуляцію повітря в приміщенні. А при дотриманні всіх рекомендацій по використанню кондиціонера, його можна сміливо і без побоювань використовувати. Але не варто повністю покладатися на повітряні фільтри, як на «рятувальників» від коронавірусу. Безумовно, якась частина вірусних частинок може осідати в фільтрі, але це не повноцінний захист від інфекції, навіть якщо хитрі маркетологи за допомогою цієї виверти намагаються продати вам свій товар.

virus 4

З усього цього випливає, що використання кондиціонера може бути безпечним, якщо дотримуватися всі стандартні рекомендації по його експлуатації.

virus 5

Що ж стосується центрального кондиціонера і вентиляції в стаціонарах і лікарнях, то тут є кілька нюансів, які слід враховувати, щоб користуватися без ризику поширення інфекції й не попадання її в зелену зону госпіталю.

Центральна система вентиляції - припливні або припливно-витяжні вентиляційні установки, які охолоджують повітря в жарку пору року і нагрівають в холоди. У зв'язку з чим тут є кілька небезпечних зон - фільтри, краплевловлювачі, піддони для дренажу, охолоджуюча рідина та інші «вологі» секції системи, адже в них можуть осідати й довго «жити» частинки вірусу.

virus 6

Також небезпечним моментом в центральній вентиляції може бути камера змішання і рекуператори, які в цьому випадку можуть зіграти не на користь заходів боротьби з поширенням інфекції, адже повітря з «червоної зони» з частками вірусу може потрапити до витяжної системи, а згодом й  до«зелених зон» лікарні. І тоді не уникнути ще більшого поширення цієї підступної хвороби. Щоб цього уникнути й користуватися системою вентиляції без зайвих побоювань, необхідно виключити використання рекуператорів в стаціонарах і лікарнях. А також необхідно регулярно проводити дезінфекцію систем вентиляції й міняти повітряні фільтри, в загалі, робити все те, що вказано в  умовах технічного обслуговування системи з усією відповідальністю і регулярністю. І тоді не варто боятися використовувати загальну систему вентиляції, адже ризик зараження при цьому не набагато більше, ніж підхопити його пройшовши по магазину без індивідуальних засобів захисту: маски та рукавичок.

virus 7

А тепер зверніть увагу на наступну рекомендацію ВООЗ: «Застосування максимально можливих режимів природної вентиляції (постійного максимально можливого провітрювання) дозволяє досягти різкого зниження концентрації інфекційного аерозолю в повітрі приміщень і відповідно різко знизити ризик поширення інфекцій через повітря»

Звідси випливає, що необхідно постійно провітрювати приміщення, але найчастіше буває так, що вікна квартири багатоповерхівки виходять на одну сторону і влаштування протягу практично не реально. Що ж робити в цій ситуації? Вихід є! Нумо розберімось детально.

virus 8

Найпростіший спосіб надходження свіжого повітря у квартиру - відкрите вікно, а видалення - через передбачені в кожному багатоквартирному будинку вентиляційні шахти, які в обов'язковому порядку повинні періодично чиститися і проводитися ряд профілактичних заходів. А у квартирі вам необхідно регулярно мити грати вентиляції, адже на ній може осідати не тільки пил, але і хвороботворні бактерії. Але найчастіше буває так, що природна вентиляція працює слабо або зовсім не функціонує, в цьому випадку рекомендуємо вам використовувати примусову витяжку у вигляді побутових витяжних вентиляторів, за допомогою яких всі непотрібні домішки в повітрі приміщення з легкістю полетять в прямому сенсі в трубу вентиляції та повітря буде легше і свіже. Ми рекомендуємо використовувати витяжні вентилятори в «мокрих» зонах квартири - ванна, туалет і кухня. Але знову ж таки не варто забувати регулярно чистити решітку вентилятора!

virus 9

Підсумовуючи, ми повинні чітко усвідомити, що ризик поширення коронавірусної інфекції по вентиляції житлового будинку мінімальний, тому що концентрація частинок вірусу не так велика і вони не такі «розумні», щоб рухатися проти потоку повітря і залітати у квартири через вентиляційну решітку.hb 3.0

Таким чином можна сміливо заявити, що використання системи "розумної" вентиляції в період пандемії екологічно, безпечно та ефективно.

У будь-якому приміщенні і його куточку є багато різних небезпечних зон, де можуть накопичуватися віруси й хвороботворні бактерії, а система вентиляції та кондиціонування - не виняток. Але висновок напрошується лише один, що слід регулярно стежити за чистотою свого будинку, регулярно проводити технічне обслуговування кондиціонерів, мити вентиляційні решітки, частіше звичайного мити руки з милом і користуватися антисептичними засобами.

Будьте здорові!

 

Наші контакти Заявки залишені на сайті ми приймаємо 24/7, але дзвінки приймаються тільки в робочий час

Телефон:

+38(067) 915-14-08

Адреса:

м.Київ,
Голосіївський р-н,
вул. Казацька 118а

Залишились питання?Задайте їх нашому фахівцю!