Весна 2020 року видалася дуже незвичайною і тривожною. Весь Світ сидів удома, рятуючись від нової вірусної інфекції COVID-19. Це нова вірусна інфекція, навколо якої ходить багато чуток і домислів, і на жаль, поки що більше запитань, ніж відповідей.
Однією з найбільш популярних тем для обговорення є шляхи зараження і передачі вірусу. Всесвітня організація охорони здоров'я розробила велику методичку з відповідями на популярні питання. Але в даній статті ми хочемо торкнутися одну з тем - коронавірус і система вентиляції приміщення.
Через те, що весь Світ був змушений сидіти на самоізоляції, багатьох хвилює одне питання - чи передається вірус через вентиляцію і як рятуватися від спеки в період карантину?
Перш ніж розповісти про всі тонкощі даної теми, пропонуємо вам ознайомитися з рекомендаціями ВООЗ в частині використання вентиляції:
«У зонах високого ризику поширення інфекції, викликаної COVID-19, використання кондиціонерів кімнатного типу (спліт-систем) має бути виключено, оскільки вони фактично підвищують ризик інфікування, оскільки сприяють підтриманню високих концентрацій інфекційного аерозолю при блокованій природної вентиляції. Застосування різного роду очисників повітря - рециркуляторів, в тому числі з джерелом УФБІ всередині не є ефективним заходом зниження ризику поширення повітряних інфекцій, включаючи COVID-19, через недостатню продуктивність (кратності повітрообміну в приміщенні), тому перевагу слід віддавати ефективної механічної вентиляції або максимальному постійному провітрюванню.»
З чого випливає, що ризик зараження по вентиляції все ж є! Але не варто впадати у відчай і думати, що тепер захворіють всі одразу, адже грамотна вентиляція приміщень і будинків практично виключає таку можливість.
Давайте по черзі.
Для початку розберімося, чи можна користуватися кондиціонером (спліт-системою) під час пандемії коронавірусу?
Весна підійшла до кінця, настали спекотні дні та сидіти вдома, коли на вулиці +30 дуже жарко, тому без кондиціонера складно. Що ж робити? Включати чи ні? Чи є ризик зараження при використанні?
Погодьтеся, питання актуальне та насущне!
Для відповіді на всі ці питання, варто згадати одну важливу деталь у використанні кондиціонера незалежно від епідеміологічної ситуації - регулярне технічне обслуговування: знезараження, обов'язкове очищення всіх систем кондиціонера і заміна повітряних фільтрів. Але також слід пам'ятати, що вірус любить вологе середовище, а кондиціонер підсушує повітря і не дозволяє вірусам розмножуватися, а тільки лише створює комфортну атмосферу для людини, забезпечуючи охолодження і циркуляцію повітря в приміщенні. А при дотриманні всіх рекомендацій по використанню кондиціонера, його можна сміливо і без побоювань використовувати. Але не варто повністю покладатися на повітряні фільтри, як на «рятувальників» від коронавірусу. Безумовно, якась частина вірусних частинок може осідати в фільтрі, але це не повноцінний захист від інфекції, навіть якщо хитрі маркетологи за допомогою цієї виверти намагаються продати вам свій товар.
З усього цього випливає, що використання кондиціонера може бути безпечним, якщо дотримуватися всі стандартні рекомендації по його експлуатації.
Що ж стосується центрального кондиціонера і вентиляції в стаціонарах і лікарнях, то тут є кілька нюансів, які слід враховувати, щоб користуватися без ризику поширення інфекції й не попадання її в зелену зону госпіталю.
Центральна система вентиляції - припливні або припливно-витяжні вентиляційні установки, які охолоджують повітря в жарку пору року і нагрівають в холоди. У зв'язку з чим тут є кілька небезпечних зон - фільтри, краплевловлювачі, піддони для дренажу, охолоджуюча рідина та інші «вологі» секції системи, адже в них можуть осідати й довго «жити» частинки вірусу.
Також небезпечним моментом в центральній вентиляції може бути камера змішання і рекуператори, які в цьому випадку можуть зіграти не на користь заходів боротьби з поширенням інфекції, адже повітря з «червоної зони» з частками вірусу може потрапити до витяжної системи, а згодом й до«зелених зон» лікарні. І тоді не уникнути ще більшого поширення цієї підступної хвороби. Щоб цього уникнути й користуватися системою вентиляції без зайвих побоювань, необхідно виключити використання рекуператорів в стаціонарах і лікарнях. А також необхідно регулярно проводити дезінфекцію систем вентиляції й міняти повітряні фільтри, в загалі, робити все те, що вказано в умовах технічного обслуговування системи з усією відповідальністю і регулярністю. І тоді не варто боятися використовувати загальну систему вентиляції, адже ризик зараження при цьому не набагато більше, ніж підхопити його пройшовши по магазину без індивідуальних засобів захисту: маски та рукавичок.
А тепер зверніть увагу на наступну рекомендацію ВООЗ: «Застосування максимально можливих режимів природної вентиляції (постійного максимально можливого провітрювання) дозволяє досягти різкого зниження концентрації інфекційного аерозолю в повітрі приміщень і відповідно різко знизити ризик поширення інфекцій через повітря»
Звідси випливає, що необхідно постійно провітрювати приміщення, але найчастіше буває так, що вікна квартири багатоповерхівки виходять на одну сторону і влаштування протягу практично не реально. Що ж робити в цій ситуації? Вихід є! Нумо розберімось детально.
Найпростіший спосіб надходження свіжого повітря у квартиру - відкрите вікно, а видалення - через передбачені в кожному багатоквартирному будинку вентиляційні шахти, які в обов'язковому порядку повинні періодично чиститися і проводитися ряд профілактичних заходів. А у квартирі вам необхідно регулярно мити грати вентиляції, адже на ній може осідати не тільки пил, але і хвороботворні бактерії. Але найчастіше буває так, що природна вентиляція працює слабо або зовсім не функціонує, в цьому випадку рекомендуємо вам використовувати примусову витяжку у вигляді побутових витяжних вентиляторів, за допомогою яких всі непотрібні домішки в повітрі приміщення з легкістю полетять в прямому сенсі в трубу вентиляції та повітря буде легше і свіже. Ми рекомендуємо використовувати витяжні вентилятори в «мокрих» зонах квартири - ванна, туалет і кухня. Але знову ж таки не варто забувати регулярно чистити решітку вентилятора!
Підсумовуючи, ми повинні чітко усвідомити, що ризик поширення коронавірусної інфекції по вентиляції житлового будинку мінімальний, тому що концентрація частинок вірусу не так велика і вони не такі «розумні», щоб рухатися проти потоку повітря і залітати у квартири через вентиляційну решітку.
Таким чином можна сміливо заявити, що використання системи "розумної" вентиляції в період пандемії екологічно, безпечно та ефективно.
У будь-якому приміщенні і його куточку є багато різних небезпечних зон, де можуть накопичуватися віруси й хвороботворні бактерії, а система вентиляції та кондиціонування - не виняток. Але висновок напрошується лише один, що слід регулярно стежити за чистотою свого будинку, регулярно проводити технічне обслуговування кондиціонерів, мити вентиляційні решітки, частіше звичайного мити руки з милом і користуватися антисептичними засобами.
Будьте здорові!